Jak již bylo napsáno v úvodu, při nácviku jednotlivých technik šermu používáme dřevěný jeden a půl ruční meč nebo také dlouhý meč, viz obrázek. Na obrázku je ještě cvičný tesák. Jedná se o dlouhou sečnou zbraň, která byla v době své největší slávy, tj. ve 14. – 16. století, s úctou nazývána královnou dlouhých čepelí. 

 

 

Mimo meče dřevěné se užívají i tréninkové meče železné, jejichž historický název je federschwerty, česky pera

 

 

Z dalších nezbytností vybavení šermíře byl především prošívaný kabátec, zkráceně prošívanice, velmi účelné byly dále nákrčník, nátepníky plátové nebo kožené rukavice a zvláště maska, která byla nutná, aby účinně chránila hlavu, protože na tu je pochopitelně vedena většina útoků. 

 

 

Úspěch v šermu závisí především na rychlosti, se kterou soupeři dokáží reagovat na akce a hlavně chyby protivníka. Po krytu je třeba okamžitě pokračovat v další akci, tj. v útoku.

Boj s dlouhým mečem byl určen především pro zápasy dvojic zvané blossfechten („sportovní“ souboj dvou soupeřů v lehké zbroji), harnischfechten (souboj v plné zbroji) nebo ordalie (boží soudy), což byly souboje, které doplňovaly starověká a později i středověká soudní řízení tam, kde nebylo možné objevit pravdu. Z takového souboje vyšel pouze jeden bojovník živý.

 

 

 

Protože nad našim kroužkem drží ochrannou ruku spolky Šermířský spolek Jeseník a Arma-Ferre, účastníme se také různých akcí, které tyto spolky pořádají nebo se jich aktivně účastní. Takto se naši členové účastnili historických akcí na Zrcadle času v Jeseníku, na Drakově, ve Vrbně pod Pradědem, Janovicích u Rýmařova a také na několika akcích v Polsku, které pořádalo Opolskie Bractwo Rycerskie. Některé obrázky z těchto akcí si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

Tyto stránky jsou určeny pro všechny zájemce o historický šerm jeden a půl ručním mečem, případně dalšími zbraněmi užívanými v období středověku.